Czym jest paleta RAL i gdzie kupić wzornik kolorów RAL

Każdy z pewnością spotkał się z określeniem „kolor z palety RAL” – czy to w czasie zakupu farb do malowania ścian w domu, czy chociażby dokonując wyboru wykończenia mebli na zamówienie. Czym jest ten tajemniczy RAL, do czego służy i jak korzystać z palety – o tym w poniższym artykule.

Czym jest paleta barw RAL?

Paleta RAL oznacza sposób określania i cyfrowego oznaczania barw. Pomysłodawcą powstania takiego wzornika był jeszcze przed II wojną światową Niemiecki Instytut Jakości i Oznaczeń, który miał na celu uporządkowanie i ujednolicenie barw dla potrzeb przemysłu i handlu. Skrót RAL pochodzi od niemieckiego Reichs-Ausschuss für Lieferbedingungen, co oznacza Komisję Rzeszy ds. warunków dostawy. Zasadniczą jest paleta RAL Classic, w której znajdziemy dwieście piętnaście kolorów. Powstały jednak również bardziej rozbudowane palety, jak np. RAL Design, zawierająca blisko tysiąc siedemset odcieni.

Do czego wykorzystuje się paletę barw RAL?

Palety kolorów RAL można określić jako uniwersalny system kolorów, wykorzystywany w różnych dziedzinach życia – zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Siła palety RAL polega na tym, że każda barwa w niej zawarta posiada swój numer – skodyfikowany i usystematyzowany, a to pozwala w niezawodny sposób identyfikować i powielać rozwiązania kolorystyczne. Mówiąc najprościej – podając numer koloru z palety RAL mamy pewność, że otrzymamy dokładnie ten kolor, o który nam chodzi, nie będzie żadnych różnic w odcieniu czy nasyceniu barwy. Zastosowanie dla palety RAL znajdziemy chociażby w przemyśle, architekturze czy w projektowaniu wnętrz. Dla przemysłu właśnie, jednolitość kolorów ma kluczowe znaczenie – umożliwia precyzyjne odwzorowanie oczekiwanych kolorów na różnych materiałach, powłokach czy elementach konstrukcyjnych.

Jak „czytać” wzornik RAL?

Zobaczmy, jakie są oznaczenia w palecie kolorów RAL podstawowej. Otóż została ona podzielona na ponumerowane kolejno sekcje, gdzie numer to oznaczenie gamy kolorystycznej, do której należy dany odcień. Przykładowo, numer 3 to sekcja czerwieni. Jest to określenie barwy, z której powstają wszystkie kolory w danej sekcji. Trzy następujące po tym numerze cyfry określają już łącznie dokładny odcień.

Wzornik kolorów RAL czyli niezbędne narzędzie dla profesjonalistów i hobbystów

Aby skorzystać w pełni z zalet palety RAL, niezbędne jest posiadanie wzornika kolorów RAL. To narzędzie, które zawiera próbki rzeczywistych kolorów z palety, umożliwiając precyzyjne dopasowanie i wybór koloru. Wzorniki kolorów RAL są dostępne w różnych formatach, od tradycyjnych wersji w formie książkowej po elektroniczne aplikacje i wzornik RAL online. Niektóre specjalistyczne sklepy z artykułami do malowania, sklepy budowlane czy hurtownie przemysłowe oferują takie wzorniki. Można je także znaleźć w sklepach internetowych specjalizujących się w artykułach z zakresu projektowania i architektury. Dotyczy to jednak tzw. wzornika podręcznego. Dostępny jest również tzw. wzornik przemysłowy, który stanowi profesjonalne narzędzie możliwe do zakupienia z certyfikatem, na potrzeby przemysłowego definiowania kolorów, np. typowych dla danej marki, serii produktowej czy typu produktów. Koszt tego typu wzornika przemysłowego waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.