Szerokie zastosowanie folii bąbelkowej

Kiedy w w 1957 rok dwaj inżynierowie Alfred Fielding i Marc Chavannes przepuszczali przez zgrzewarkę zasłonę prysznicową, nie mogli przypuszczać, że zamiast kolorowej i trójwymiarowej tapety otrzymają produkt, który podbije świat. Ozdoba na ścianę nie spodobała się zleceniodawcy, ale folia z pęcherzykami powietrza doczekała się innego przeznaczenia. Najpierw wykorzystano ją do izolacji szklarni, potem ktoś wpadł na pomysł, by owinąć nią podczas transportu komputery IBM. I od tego się zaczęło.

Skąd popularność folii bąbelkowej

Folia z bąbelkami okazała się lepszym materiałem opakowaniowym niż papier, atrakcyjnym pod względem cenowym, stąd też zainteresowanie nią rosło. Udoskonalano jej technologię i proces produkcji aż otrzymano bardziej sprężystą, grubszą i wytrzymałą folię z równomiernie rozmieszczonymi pęcherzykami, która doskonale chroni kruche lub wartościowe przedmioty narażone na działanie kurzu i pyłu, wilgoci, na wibracje, na uszkodzenia mechaniczne. Prace nad rozszerzeniem zastosowania folii nadal trwają i oprócz tradycyjnej folii mamy do wyboru folie do zadań specjalnych np. niebieską folię z filtrem UV lub folia bąbelkową antystatyczną.

Zastosowanie folii bąbelkowej

Folia bąbelkowa Łódź znalazła szerokie zastosowanie w branży opakowaniowej. Wykorzystuje się ją jako warstwę separującą od otoczenia – wytrzymała, miękka i elastyczna folia pozwala szczelnie otulić chroniony przedmiot, także z ostrymi kantami lub rogami. Folię znajdziemy również w kopertach – szczelne i miękkie wypełnienie pozwala na bezpieczne dostarczenie lub przechowanie zawartości. Bardzo często folię stosuje się jako stabilizator przedmiotów w kartonach. Kolejną branżą, która bardzo chętnie korzysta z właściwości folii bąbelkowej jest transport, zwłaszcza transport przeprowadzkowy. Zabezpieczone meble, sprzęty AGD i RTV zmniejszają ryzyko uszkodzenia i strat. Folię wykorzystuje również budownictwo jako ochronę materiałów budowlanych oraz jako warstwę termoizolacyjną. Stosujemy ją też w gospodarstwach domowych. Owijamy nią np. owoce i warzywa, by się nie potłukły, owijamy dania, by za szybko nie wystygły, wypełniamy nią zimowe buty, owijamy rośliny w ogrodzie, by nie zmarzły, kładziemy na powierzchniach przydomowych basenów, by chronić wodę przed utrata temperatury lub nagrzaniem. I na koniec pstrykamy bąbelki. Jak dowiodły badania ta czynność wpływa na nas bardzo relaksacyjne i zmniejsza poziom stresu. Kto pstrykał, ten wie.

Folię bąbelkową można wykorzystać na wiele sposobów. W wykorzystaniu tego taniego lekkiego i niezwykle wytrzymałego materiału ogranicza nas jedynie wyobraźnia.