Akustyka i oświetlenie w sufitach podwieszanych

W jakim pomieszczeniu najlepiej się przebywa przez dłuższy czas? W takim, które po pierwsze jest dobrze doświetlone. Czy to jednak koniec wymagań stawianych wnętrzom? Oczywiście nie. Równie ważna co dobre oświetlenie jest prawidłowa akustyka. O obie te kwestie można jednocześnie zadbać tworząc wysokiej jakości sufity podwieszane. Jakie rozwiązania są tu szczególnie polecane? Na jakie technologie postawić by osiągnąć najwyższe rezultaty

Sufity podwieszane akustyczne – jak to działa?

Niestety, w niektórych starszych i nowszych budynkach (w tym w budynkach wielorodzinnych czy w biurowcach) często stropy są na tyle cienkie, że przebywając w swoim pomieszczeniu doskonale słyszymy to, co dzieje się we wnętrzu znajdującym się nad nami. Jest to zdecydowanie nieprzyjemna sytuacja która uprzykrza codzienne życie. Ale na szczęście można sobie z nią dość prosto poradzić. Wystarczy, że zainwestujemy w wysokiej jakości sufit akustyczny. Czym on dokładnie jest?

Wspomniana izolacja akustyczna sufitu to nowoczesny rodzaj sufitu podwieszanego dzięki której uzyskuje się wyciszającą powierzchnię oddzieloną od podstawowej konstrukcji budynku. Taki sufit minimalizuje zarówno dźwięki powietrzne (czyli na przykład odgłosy mowy czy dźwięki z głośników telewizora czy radia), jak i dźwięki uderzeniowe (związane chociażby z chodzeniem czy upuszczeniem czegoś na powierzchnię). 

Aby osiągnąć wspomniane efekty na suficie podwieszanym zamiast standardowo wykorzystywanych płyt kartonowo-gipsowych montuje się specjalne panele akustyczne na sufit wykonane z włókna szklanego, włókna mineralnego bądź z połączenia obu typów tych materiałów. Oprócz tego, że świetnie absorbują one wszelkie dźwięki, to cechuje je jeszcze znaczna trwałość, a często także wysoka ognioodporność. Jeśli chodzi o instalację takiego systemu – nie jest ona bardzo trudna. Wykonuje się ją bowiem często na tradycyjnej kratownicy przeznaczonej do sufitów podwieszanych.

Omawiana izolacja akustyczna sufitu posiada jeszcze kilka innych zalet. Po pierwsze: dzięki wyciszeniu wnętrza lepiej będziemy słyszeli naszych rozmówców, nawet tych przebywających w nieco oddalonej ich części. Jest to szalenie ważne chociażby w przestrzeniach biurowych, klasach szkolnych czy salach akademickich. Dzięki temu, że panele akustyczne do sufitów podwieszanych dostępne są w różnych kolorach i fakturach, pomieszczenie zyskuje także na atrakcyjności wizualnej. A zastosowanie płyt z włókien mineralnego czy szklanego ma również pozytywny wpływ na izolację cieplną przestrzeni. Wybierając więc taki rodzaj sufitów zyskujemy wielostronny komfort, ale też piękny efekt wizualny i zwiększone bezpieczeństwo.

Jakie oświetlenie do sufitu podwieszanego?

Dzięki specyficznej konstrukcji omawianej warstwy możemy wybrać bardzo różnorodne oświetlenie do sufitów podwieszanych. Najczęściej spotykane są tu trzy rozwiązania.

Pierwszym z nich jest oświetlenie wpuszczane w sufit podwieszany będące oświetleniem punktowym. Mogą być to niewielkie wpuszczane oczka LED lub halogenowe ale też lampy mające formę plafonów czy listew podtynkowych. Montuje się je albo tylko nad wybranym punktem pomieszczenia, albo też rozkłada na całym suficie równomiernie. Wszystko zależy od potrzeb użytkowników danego wnętrza.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie temu, by jako oświetlenie na suficie podwieszanym wykorzystać tradycyjne lampy wiszące, w tym chociażby dekoracyjne żyrandole. Wybór dostępnych modeli jest tu wręcz przeogromny. W przypadku cięższych lamp trzeba tylko zadbać o to, by zainwestować w odpowiednio wytrzymały system montażowy dopasowany do tego typu sufitów. Na szczęście takich systemów w sklepach dostępnych jest naprawdę sporo i nie są one szczególnie drogie.

Rozwiązaniem numer trzy jest sufit podwieszany z oświetleniem natynkowym. Jego funkcję mogą pełnić małe natynkowe tubki świecące punktowo, szyny i listwy oświetleniowe ale też nowoczesne plafony o kształtach okrągłych, kwadratowych bądź prostokątnych. Takie lampy wyglądają bardzo ciekawie a przy tym są idealnym rozwiązaniem jeśli nasze wnętrze ma niewielką wysokość.

A co jeśli chodzi o oświetlenie LED sufitu podwieszanego? Taki rodzaj światła jest wybierany stosunkowo często. Może on pełnić rolę głównego oświetlenia, ale równie często traktowany jest jako stylowe oświetlenie dekoracyjne delikatnie świecące na różne kolory. Taśmy LED umieszcza się albo w specjalnych listwach wbudowywanych bezpośrednio w sufit podwieszany albo chowane są one nad ozdobnymi gzymsami zakładanymi pod sufitem podwieszanym. Dzięki nim wieczorny odpoczynek zyskuje zupełnie nową, lepszą jakość.

Co ważne,wiele osób decyduje się na różne lampy do sufitu podwieszanego, co pozwala na uruchamianie w danym momencie światła idealnie dopasowanego do aktualnych potrzeb użytkowników. Zupełnie inne oświetlenie potrzebujemy bowiem na przykład do pracy, inne do zabawy z dziećmi, a jeszcze inne – do odpoczynku z książką czy przed telewizorem. Różnorodność jest więc podstawą, która zagwarantuje naszemu wnętrzu pełną funkcjonalność bez względu na to, co akurat będziemy chcieli w nim robić.