Energooszczędne okna i drzwi

Często podczas budowy czy remontu domu konieczna okazuje się wymiana okien i drzwi. To świetna okazja, aby dotychczasowy model zastąpić bardziej energooszczędnym , dzięki któremu koszty ogrzewania spadną. Poza tym warto rozważyć wykorzystanie modeli wyposażonych w systemy gwarantujące dodatkowe bezpieczeństwo. Dlaczego? Jak wybrać dobre okna i drzwi?

Energooszczędność ma sens!

W ostatnich latach gwałtownie podrożały koszty ogrzewania naszych domów i mieszkań – po części na skutek wojny na Ukrainie, po części przez zerwane łańcuchy dostaw, ale również na skutek rosnącej inflacji i działań polityków. Jeszcze kilka lat temu tani opał powodował, że niewiele osób szczególnie przejmowało się potencjalnymi stratami ciepła. Dzisiaj każda okazja na oszczędność okazuje się nie do przecenienia. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się energooszczędne drzwi i okna, które dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań i wielokomorowych, plastikowych ram, pozwalają na wydatne oszczędności energii. To nie tylko szybsze nagrzewanie pomieszczeń i łatwiejsze utrzymywanie optymalnej temperatury, ale również o wiele niższe rachunki za ogrzewanie. Chociaż oczywiste jest, że same drzwi i okna nie gwarantują ogromnych oszczędności, to jako element systemu izolacyjnego są nie do przecenienia. Usunięcie tzw. mostków termicznych jest ważnym elementem redukcji utraty ciepła przez budynek.

Bezpieczeństwo jest nie mniej ważne!

Niestety, z roku na rok czujemy się coraz mniej bezpieczni – i niewiele wskazuje na to, żeby sytuacja miała szybko ulec zmianie. Dlatego bezpieczeństwo jest jednym z elementów, o których nie wolno nam zapomnieć, wybierając okna i drzwi do domu. To właśnie one najczęściej padają ofiarą włamywaczy i od ich systemów bezpieczeństwa zależy czy będziemy się czuć pewnie we własnym domu. Dobre drzwi to nie tylko solidne zamki, ale również wykorzystanie materiałów odpornych na uszkodzenie czy próby wyważania. W przypadku okien, bez wątpienia najsłabszym punktem jest samo szkło, ale nie tylko ono wpływa na bezpieczeństwo. Również budowa uszczelek, materiał wykorzystany do budowy ram czy zastosowane okucia wpływają wydatnie na poczucie bezpieczeństwa. Same szyby również mogą być wzmocnione, a nawet wyklejone folią antywłamaniową. Warto o takie szczegóły dopytać sprzedawcy, aby mieć pewność, że nowe okna i drzwi zapewnią nie tylko ciepło oraz będą stylistycznie współgrać z resztą budynku, ale również sprawdzą się jako element systemu bezpieczeństwa w domu. Taka inwestycja z pewnością ma sens.