Pomiary instalacji elektrycznych – dlaczego warto wykonać?

Domowa sieć elektryczna jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia domu, bez którego nawet nie wyobrażalibyśmy sobie codziennego funkcjonowania. Dom jest coraz częściej miejscem pracy, więc sprawnie funkcjonująca instalacja rzutuje nie tylko na nasz relaks, czy czas spędzony z bliskimi, ale również wydajność zawodową. Właśnie dlatego warto regularnie upewniać się co do funkcjonowania domowej instalacji elektrycznej oraz bezpieczeństwa przyłączy zainstalowanych w domu.

Czym właściwie są pomiar elektryczne?

Nie jest proces szczególnie skomplikowany i nie kosztuje przesadnie dużo, a naprawdę może zapewnić Tobie i Twoim domownikom bezpieczeństwo oraz przedłużyć poprawne funkcjonowania sieci elektrycznej w budynku, jak i urządzeń, które się w nim znajdują. Odpowiedzialność za regularne wykonywanie pomiarów spoczywa na właścicielu budynku lub jego administratorze. Pomiary powinno się wykonywać co najmniej co 5 lat, ale w przypadku starszego budynku zaleca się skrócenie interwałów pomiarów. Jeśli jednak podejrzewasz, ze coś nie funkcjonuje poprawnie, najlepszym rozwiązaniem będzie przyspieszenie kolejnego pomiaru i wykluczenie (bądź potwierdzenie awarii), zamiast oczekiwać na spięcie i wypadek.

Komu można powierzyć wykonanie przeglądu?

Nie każdy może wykonać pomiary instalacji elektrycznej – do przeprowadzenia takiej operacji niezbędne są odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje. Dlatego właściciel mieszkania, który chce zlecić wykonanie takiego przeglądu, powinien skorzystać z usług doświadczonego elektryka z aktualnymi uprawnieniami. Najlepiej jest samodzielnie upewnić się co do posiadanych zaświadczeń i poprosić o wgląd do dokumentów. Masz wówczas nie tylko pewność, że przegląd będzie wykonany poprawnie przez kompetentną osobę, ale także, że nikt go nie podważy i jego wyniki będą wiążące. Kiedy się nic nie dzieje, to niewiele osób się nad tym zastanawia, ale w sytuacji pożaru czy innych szkód wywołanych spięciem w instalacji, ubezpieczyciel może w świetle prawa odmówić wypłaty odszkodowania albo istotnie pomniejszyć jego wysokość. Warto wiedzieć, że w takich sytuacjach ich pracownicy poszukują wszelkich sposobów na uniknięcie wypłaty środków i nieautoryzowany przegląd lub jego pominięcie mogą być świetną wymówką.

Warto robić przeglądy!

Przeglądy domowej instalacji kosztują niewiele, a mogą ocalić życie i zdrowie Twojej rodziny, przedłużyć funkcjonowanie Twoich urządzeń, a także liczyć na pełny zakres ubezpieczenia. Kosztują niewiele, a mogą naprawdę przynieść wymierne korzyści.