Styl nowojorski – wprowadź go do swojego wnętrza!

Dobrze się czujesz w wielkich miastach? Podobają Ci się tętniące życiem ulice i wielkomiejskie życie? W takim razie, do gustu przypadnie Ci styl nowojorski. To nowość w naszym kraju, która powoli zdobywa coraz większą popularność. Jeżeli we własnym domu chciałbyś poczuć się jak mieszkaniec Manhattanu, to wystarczy, jak poznasz podstawowe zasady wyróżniające ten styl oraz zastosujesz je w swoim wnętrzu. Na samym początku dowiedz się, czym się charakteryzuje.

Styl nowojorski we wnętrzach – na czym polega?

Nowy York to miasto wyjątkowe pod wieloma względami. Słynie nie tylko z ogromnej różnorodności, ale też ponadczasowych i szykownych wnętrz. Styl nowojorski dotarł również do Europy i powoli staje się coraz popularniejszy w naszym kraju. Jego bazą są neutralne i bezpieczne kolory, między innymi szary, biały i beż, ale też czarny. Charakteryzują go spokojne formy i staranne wykończenie. Nierzadko można dostrzec w nim elementy także innych aranżacji, na przykład vintage, art deco czy etno. Zawsze jednak tworzy harmoniczną całość, bez niepotrzebnego przepychu. Nie ma w nim miejsca na nadmiar dekoracji oraz finezyjnie ozdoby czy wygięcia. Co ciekawe, na taką aranżację możesz zdecydować się niezależnie czy posiadasz małe czy duże mieszkanie. Dużą rolę w takich wnętrzach odgrywają tkaniny – mile widziane są mocne i wyraziste wzory. Poduszki czy długie zasłony mogą być ozdobione symetrycznymi i geometrycznymi elementami. Sofy i fotele powinny być tapicerowane, a na ścianach mogą znaleźć się tapety. Decydując się na wiele różnych wzorów, należy jednak pamiętać, aby do siebie pasowały i tworzyły jedną wspólną całość.

Jak wprowadzić styl nowojorski do swojego wnętrza?

Urządzając wnętrze w stylu nowojorskim, nie możesz zapomnieć o oświetleniu, które odgrywa bardzo ważną rolę. Oprócz podstawowego światła, które znajduje się w każdym pomieszczeniu – na przykład takiego w formie halogenów umieszczonych w podwieszanym suficie, postaw na dodatkowe lampy i żyrandole. Mogą one być zawieszone nad częścią wypoczynkową lub stołem. Kolejnym aspektem, na który nowojorczycy zwracają dużą uwagę, są ozdoby – głównie lustra oraz chromowanego akcenty, w tym ramki na zdjęcia, lampy czy ozdobne naczynia. Jeśli chodzi o wyposażenie wnętrza i meble, najlepszym wyborem będą elementy wykończone na wysoki połysk lub lakierowane. Mile widziana jest symetryczna aranżacja, która wprowadza do mieszkania harmonię i spójność. W sypialniach obowiązkowym elementem jest typowo amerykańskie duże łóżko z tapicerowanym zagłówkiem.