Nowoczesne czarne wnętrza

Jeszcze kilkanaście lat temu wszystkie wnętrze były do siebie podobne – najczęściej dominowały w nich jasne, pastelowe kolory. Na ścianach znajdowała się głównie biel lub ewentualnie beże czy szarości. Nie ulega wątpliwości, że rozwiązanie takie ma swoje zalety, ponieważ optycznie powiększa przestrzeń, jednak w ostatnim czasie wiele osób doszło do wniosku, że jest po prostu nudne i mało oryginalne. Miłośnicy oryginalnych rozwiązań zaczęli więc poszukiwać bardziej oryginalnych kolorów, w których mogą być utrzymane wnętrza. Na okładkach gazet zaczęły więc pojawiać się fioletowe, czerwone, żółte czy granatowe salony. Jednak prawdziwym hitem nadchodzącego sezonu jest czerń. Czy warto zdecydować się na taki kolor w swoim mieszkaniu?

Czerń we wnętrzach – czy warto?

Czarny kolor we wnętrzach ma obecnie swoje 5 minut – stał się pożądaną alternatywą bieli i barw pastelowych, które królowały w trendach przez ostatnie kilkanaście lat. Dlaczego nagle zyskał taką popularnością? Chociaż dawniej kojarzył się głównie ze smutkiem, obecnie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że jest bardzo elegancki i tkwi w nim duży potencjał – odpowiednie oświetlenie sprawia, że jest aksamitny i miękki. Przypadnie do gustu każdemu, kto lubi ekstrawaganckie rozwiązania. Co więcej, jest wszechstronny i uniwersalny – z łatwością odnajdzie się w towarzystwie innych kolorów. Tworzy idealną bazę pod większość modnych stylów – zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych.

Jak urządzić wnętrze w czarnym odcieniu

Wprowadzenie czarnej barwy do wnętrz to nie lada wyzwanie – aby osiągnąć pożądany efekt, trzeba to zrobić umiejętnie. Przede wszystkim, najlepiej zacząć od umieszczenia tego odcienia na elementach dekoracji lub niektórych fragmentach ścian – szczególnie, jeżeli nie dysponujesz dużym metrażem. Jedna lub dwie ściany w ciemnym odcieniu pozwoli Ci uzyskać efekt głębi i przełamie odczucie nudy i monotonii. Czerń doskonale prezentuje się w otoczeniu kontrastowych kolorów, na przykład wraz z klasyczną bielą, cytrynową żółcią czy limonkową zielenią. Sprawdzi się także w połączeniu z czerwienią, tworząc ekstrawaganckie i mega nowoczesne wnętrze.