Schody wewnętrzne są takim elementem, bez którego nie można się obejść w domu czy mieszkaniu o większej niż jedna liczbie kondygnacji. Muszą być bezpieczne, spełniać normy, ale również należy je dopasować do danego stylu i charakteru lokalu. Schody takie różnią się między sobą pod względem konstrukcji, jak i materiału wykonania. Jakie mamy zatem możliwości? Podpowiadamy.
Z czego schody wewnętrzne czyli różnorodność materiałów
Na rynku dostępne są różne rodzaje schodów wewnętrznych, wykonane z różnych materiałów – od tradycyjnego drewna, poprzez beton czy metal, po schody szklane. Najbardziej uniwersalnym, pasującym do wielu aranżacji wnętrz materiałem na schody wewnętrzne jest drewno. To szlachetny i naturalny materiał, a do budowy takich schodów mogą zostać wykorzystane różne gatunki drewna, różniące się m.in. odcieniem. Bardzo praktycznym pomysłem na schody wewnętrzne jest także beton – wykonane z niego schody, jeśli zostaną pozostawione w stanie surowym, idealnie wpiszą się w popularne wnętrza loftowe. Również stal nadaje się doskonale na schody do wnętrz industrialnych. Jej zaletą jest wysoka wytrzymałość, należy jednak wziąć pod uwagę, że schody stalowe wewnętrzne mogą być dość głośne w użyciu. Z kolei szkło to świetny wybór na schody wewnętrzne nowoczesne. Dają wrażenie lekkości i przepuszczają światło, nie wymagają też konserwacji, jednak konieczne są szczególne wysiłki, żeby utrzymać je w czystości.
Rodzaje konstrukcji schodów wewnętrznych
Schody najczęściej rozpoczynają swój bieg w salonie lub holu. Od tego, jaką wielkość mają te pomieszczenia, a także jaki jest ich układ zależy, które projekty schodów wewnętrznych najlepiej się sprawdzą. Najbardziej podstawowy podział schodów wewnętrznych to schody jednobiegowe, proste z jednym zabiegiem, dwubiegowe ze spocznikiem, schody wewnętrzne kręcone i zabiegowe, przy czym przez bieg schodów należy rozumieć ich kierunek.
Najprostszą formą konstrukcyjną schodów są te jednobiegowe czyli złożone ze stopni o takiej samej szerokości, ułożonych w jednym prostym biegu. Stanowią najlepsze rozwiązanie w przypadku antresoli, a także jeśli znajdują się w pomieszczeniach o dużym metrażu, ponieważ zajmują dużo miejsca. Modyfikacją tego typu rozwiązania są schody wewnętrzne proste z jednym zabiegiem. W dolnej części posiadają kilka stopni zabiegowych, pozwalających na lepsze wykorzystanie przestrzeni.
Z kolei schody dwubiegowe to dwa ciągi równoległe schodów połączone spocznikiem. To dobry pomysł na schody wewnętrzne dla osób starszych czy dzieci, ponieważ zapewniają bezpieczeństwo i łatwość korzystania.
Rozwiązanie spiralne to pomysł idealny gdy nie dysponujemy zbyt dużą ilością miejsca. Ich konstrukcja opiera się na kształcie koła, przy czym stopnie w kształcie klinów mocowane są bądź do centralnie umieszczonego słupa, bądź do ściany nośnej. Schody spiralne wewnętrzne to jednak mało wygodne rozwiązanie, dlatego najlepiej nie stosować go w miejscach intensywnie użytkowanych. Kolejny typ schodów wewnętrznych to schody wewnętrzne zabiegowe czyli schody dwubiegowe, ale bez spocznika, w miejsce którego montuje się kilka stopni o kształcie klina, oszczędzając miejsce.