Rodzaje zamków do drzwi zewnętrznych

Każde drzwi – zarówno wejściowe, jak i wewnętrzne, powinny być wyposażone w zamek. To właśnie on jest podstawowym zabezpieczeniem przed włamaniem oraz zapewnia domownikom poczucie prywatności. Jeśli chodzi o modele znajdujące się wewnątrz domu, wybór zamka nie jest tak trudny, ponieważ nie musi on zapewniać wysokiego poziomu bezpieczeństwa – wystarczy, że uniemożliwia wejście do pokoju. Jednak już wybór odpowiedniego zamka do drzwi zewnętrznych potrafi być nie lada wyzwaniem. Co warto wiedzieć o aktualnie dostępnych rozwiązaniach?

Rodzaje zamków do drzwi

Wyróżnić można kilka rodzajów zamków do drzwi – najczęściej wyróżnia się modele nawierzchniowe i wpuszczane. W drugim przypadku, instaluje się je w środku drzwi, dzięki czemu są zupełnie niewidoczne. W drzwiach znajdują się specjalne otwory, do których wkłada się zamek. Wtedy po przekręceniu klucza, rygiel wchodzi do otworu w futrynie i drzwi zostają zablokowane. Wewnętrzne zamki do drzwi też można podzielić na kilka rodzajów – na przykład z blokadą, które bywają stosowane w łazienkach, z zasuwą, wkładką cylindryczną czy zatrzaskiem uruchomianym półobrotem klamki. Do najpopularniejszych rodzajów należy zamki podklamkowe, na przykład hakowe. Ich rygiel ma kształt masywnego haczyka. Natomiast podklamkowe zamki wyróżniają się małą ilością miejsca i nie potrzebują głębokich otworów w skrzydłach drzwi. Tego rodzaju systemu najczęściej montowane są w drzwiach z HDF, PVC oraz aluminium. Znajdują zastosowanie głównie wewnątrz pomieszczeń. W budynkach użyteczności publicznej coraz częściej spotykamy atestowane zamki ppoz. To rozwiązanie zapewnia dodatkowy poziom bezpieczeństwa na wypadek pożaru budynku.

Zamki nawierzchniowe – co musisz o nich wiedzieć?

Zamki nawierzchniowe inaczej nazywane są jako zewnętrzne albo nadrzwiowe. Mocuje się je do drzwi, a następnie otwierane są z jednej strony za pomocą klucza, a z drugiej za pomocą gałki lub zasuwy. Niekiedy stanowią one dodatkowe zabezpieczenie w drzwiach wyjściowych, którego używa się, jeżeli domownicy przebywają wewnątrz mieszkania. Zamki nawierzchniowe też można podzielić na kilka rodzajów – na przykład zasuwkowe, zapadkowe ze sprężyną lub zapadkowo-zasuwkowe, które łączy w sobie te dwa mechanizmy.