Jak malować felgi stalowe – domowe sposoby odnawiania felg

Zmienne warunki atmosferyczne. Kamienie z dróg szutrowych. Sól rozsypywana zimą na asfalt przez służby miejskie. Te i wiele czynników sprawiają, że felgi stalowe do renowacji nadają się już po kilku sezonach. Proces ten można przeprowadzić w profesjonalnym zakładzie wulkanizacyjnym. Ale jeśli posiadamy garaż lub kawałek podwórka i trochę zdolności manualnych oraz odpowiednią ilość cierpliwości, samodzielne malowanie felg stalowych nie powinno nam przysporzyć żadnych kłopotów. W tym tekście podpowiadamy jak to zrobić krok po kroku.

Odnawianie felg stalowych w domu – krótka instrukcja

Zanim zabierzemy się za nanoszenie nowej warstwy zabezpieczającej stal, musimy pozbyć się tej starej. Zdejmujemy więc opony i za pomocą papieru ściernego czy szczotki drucianej. W ten sposób pozbywamy się i starej farby, i rdzy która pojawiła się na stali. Zaczynamy od użycia grubego papieru czy szczotki, kończąc na tych o małej ziarnistości. Gdy materiał jest idealnie wypolerowany, musimy go wyczyścić z zabrudzeń i odtłuścić. Przyda się do tego chociażby benzyna ekstrakcyjna. W ten sposób zakończymy przygotowanie felg stalowych do malowania.

Teraz najlepiej przygotować spray przeznaczony do omawianych czynności. Pokryje on powierzchnię bardzo równomiernie, przedostając się nawet do trudniej dostępnych jej miejsc. Spray do malowania felg stalowych to najczęściej spray akrylowy, którego dostępnych jest wiele kolorów. Będziemy musieli nanieść przynajmniej dwie jego warstwy, pomiędzy poszczególnymi z nich zachowując odstęp czasowy przewidziany przez producenta (zazwyczaj jest to około pół godziny). Co równie ważne – taka renowacja felg stalowych zakończona będzie dopiero po około dobie – tyle bowiem trwa ostateczne wyschniecie farby.

Oczywiście można też przeprowadzić malowanie felg stalowych farbą proszkową. Do tego będziemy jednak potrzebowali specjalnego urządzenia, które nie każdy domowy majsterkowicz ma w swoim warsztacie. Trzeba będzie się tu więc najczęściej udać do profesjonalnej malarni.