Śrutowanie metalu – czym jest i na czym polega?

Jak doskonale wzmocnić strukturę metalu? Jak zmienić wygląd jego powierzchni? Jak podnieść właściwości wytrzymałościowe omawianego materiału? Jak dobrze zabezpieczyć go przed korozja? Odpowiedzią na wszystkie te pytania jest śrutowanie stali. Jest to dość prosty proces, który polega na poddaniu części metalowych oczyszczaniu przy wykorzystaniu materiałów o dużych, ściernych właściwościach. Jak dokładnie się to wszystko odbywa?

Jak przebiega śrutowanie aluminium i innych metali?

Materiały ścierne, dzięki którym wykonamy skuteczny proces śrutowania, to między innymi staliwny śrut, piaski, korund, szkło w postaci rozdrobnionej czy w końcu garnet (materiał z gromady krzemianów). Wprawienie ścierniwa w ruch może odbyć się przy użyciu sprężonego powietrza bądź też siły odśrodkowej turbiny.

Nowoczesne śrutowanie stali szlachetnej przeprowadza się zwłaszcza po to, by oczyścić powierzchnie przed dalszymi procesami zabezpieczającymi czy przed nanoszeniem ostatecznej powłoki malarskiej. Można go użyć także wtedy, gdy chcemy pozbyć się starych powłok malarskich, lakierniczych i rdzawych. W jego wyniku uzyskuje się bowiem powierzchnię zarówno matową, chropowatą, o doskonałej przyczepności, jak i po prostu pozbawioną zbędnych zanieczyszczeń.

By wszystko przebiegło bezpiecznie dla pracownika, konieczne jest skorzystanie z odpowiedniej komory śrutowniczej. Bez niej energia ścierniwa mogłaby być nie do końca bezpieczna.

Poziomy śrutowania metalu

Zależnie od twardości materiału poddawanego śrutowaniu oraz od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać, stosuje się różne klasy śrutowania. Klasa Sa 1 mówi nam o likwidacji zanieczyszczeń, zatłuszczeń, rdzy i powłok malarskich. Klasa Sa 2 może pozostawić małe kawałki przylegających powłok. Klasa Sa 2,5 to taka, w której dopuszczone jest pozostanie na powierzchni kropek i innych małych zanieczyszczeń. Z kolei w klasie Sa 3 uzyskamy metal metalicznie jednolity. Ostatnia z klas jest możliwa do osiągnięcia wyłącznie dla elementów nowych, wcześniej nie używanych.